SSTS

Uppfödare

Här finns en listan över Tibetansk Spanieluppfödare, som är medlemmar
i SSTS och gemensamtarbetar 
i SSTS:s avelsstrategis anda för en frisk
och sund Tibetansk Spaniel.

Vill du som Uppfödare stå med på listan, Läs detta först!

Viktigt att alla uppfödare kontrollerar sina kontaktuppgifter 
så de är aktuella! 
Vid ändring till Hemsidan: maila webmaster@tibetanskspaniel.org
Vid ändring till Medlemsregistret görs detta via denna länk


Nu kan uppfödare registrera sina valpar via SKK:s e-tjänst : 
https://www.skk.se/sv/uppfodning/avel-och-uppfodning/valpregistrering/


Blekinge län


Dalarnas län


Afroditegårdens - Orsa 
Annica Wahlström Tel. 070-6937089

E-post: annica_lindberg@hotmail.com 

Amloj's - Vikmanshyttan
Ammis & L-O Johansson Tel.070-5798715

E-post: Ammis.Johansson@hotmail.com

Fäggebodens - Säter
Nina Holmgren Tel. 070-2289598

E-post: ninapysa@hotmail.com
Hemsida: faggebodens.se

Sun Lovers - Älvdalen
Ulrika Hedén Tel: 070-3377913

E-post: ulrika_heden@hotmail.com
Facebook: Kennel Sun Lovers 

Tjo-Nins - Sundborn
Helena Kvarnström Tel. 070-6060315

E-post: tjo-nins@compaqnet.se
Facebook: Tjo-nins kennel 
 


Gotlands län


Gävleborgs län


Akimbo's - Gävle
Åsa & Lars Hillman Tel. 026-168045, 070-6223307

E-post: akimbos@live.se
Hemsida: akimbos.nu

DearHearts - Edsbyn
Ulla Olsson Tel 070 2275946

E-post: ulla.olsson@helsingenet.com

Gamla Herrgården - Hofors
Krister Söderstam, Marita Nordahl Tel. 070-3215070, 073-1545340

E-post: gamla.herrgarden@telia.com

Kennel Ellu’z- Ljusdal
Elinor Lundin Tel. 070-2613107

E-post:  065114597@telia.com

Tincanis - Hudiksvall
Anki Krohn Tel. 0650-93980, 073-8485895

E-post: ankikrohn@hotmail.com
Facebook: Kennel Tincanis


Hallands län


Body Rocks - Torup / Vallberga
Richard Ytterström Tel 0702-999786 och

Ing-Marie Nilsson 
Tel 070-9609335
Epost: richardkonsulent@gmail.com 
ingmarienilsson@telia.com
Hemsida: body-rocks.se


Jämtlands län


Esslex - Östersund
Susie Lexelius Tel. 073-1837484

E-post: esslex@outlook.com

Mavibos - Östersund
Bodel Olsén Tel. 070-556 73 60 & Patric Ragnarson Tel. 070-9942584

E-post: bodelmavibos@yahoo.se
Hemsida: pamavibos.se

Orakels - Åre
Ulrika Staaf Tel: 0640-44065, 070-234 04 02

E-post: jamtlandstos@hotmail.com
Hemsida: www.orakelskennel.se


Jönköpings län


Kalmar län


Ilja-Mins - Torsås
Ewa Sjöman Tel: 0722-241205

E-post: sjomanolssonewa@gmail.com 
Hemsida: ilja-mins.se 

Kangris - Kalmar
Lena Brehmer Tel. 0480-479295, 070-3083100

E-post: lena@kangris.com
Hemsida: kangris.com

Lottebo's - Torsås
Lotta Östlund Tel, 0730-537569

E-post:lotta.lottebo@gmail.com

Mysebo's - Nybro
Arne och Britt Eriksson Tel. 0702-159292,  0707-558285

E-post: arne.e.eriksson@telia.com
Hemsida: mysebos.org

Twix - Västervik
Sussie Lindelius Tel. 070-5980548

E-post: sussie.lindelius@gmail.com
Hemsida: kenneltwix.se
 


Kronobergs län


Andhämtningen - Åseda
Carin Almrot Karlsson Tel 070- 8985811

E-post: golden@andhamtningen.se
Hemsida: www.andhamtningen.se 


Miss Maples - Linneryd
Cecilia Löhnn Tel. 0470-34032

E-post: c.lohnn@telia.com


Norrbottens län


Skåne län


Follow - Hjärup
Eva och Leif Engvall Tel. 040-460407,0705-460407

0768-190213
E-post: follow@bahnhof.se 
Hemsida: kennelfollow.com

Jaffadays - Bjärred
Susanne Lundin Tel. 0705-302046

E-post:  jaffadays@hotmail.com
Hemsida: jaffadays.se 

Mic Mac - Sjöbo
Ann Rode Enbart SMS 0708-295565

E-post: ann.rode@gmail.com
Hemsida: kennelmicmac.com
F
acebook Kennel MicMac

Milltoffs - Sjöbo
Anette Niklasson Tel: 0733-999284

E-post: kennel.milltoffs@sjobo.nu
Facebook:  Kennel Milltoffs 


Schilleshof´s - Hästveda 
Monica Söderquist Tel.070-6075068 

Frida Söderqvist Tel 076-0490715.
E-post: monicasoderquist@gmail.com
E-post: fridasoderquist@gmail.com
Facebook: Schilleshof´s kennel  


Zimpos - Sösdala
Ingegerd Persson Tel: 070-2862812
E-post: ingegerd@zimposkennel.se
Hemsida: www.zimposkennel.se 


Stockholms län


Björnbrisens - Upplands Väsby
Jenny Yberg Tel. 08-6370002, 070-7316635
E-post: bjornbrisens@gmail.com
Hemsida: bjornbrisens.wordpress.com 

Nalinas - Norrtälje
Agneta och Kicki Reis Tel. 0176-237160, 070-2501348
E-post: agneta.reis@kvilunda.se
Hemsida: kvilunda.se 


Tillbaka till Köpa Tibetansk Spaniel

 


Södermanlands län


Old Smuggler - Nyköping
Charlotte Laning Vrethammar Tel. 0730-793320, 0155-70011

E-post: charlotte@oldsmuggler.se
Hemsida: oldsmuggler.se

Welladays - Flen
Marie-Louise Almgren Tel, 070-4315008
E-post. ml@almgren.se
Hemsida. welladays.se 


Uppsala Län


Blackrill's - Uppsala
Tove Eriksson, Tel: 070-7421244  Kajsa Laurila Tel: 076-2713775
E-post: tove@blackrills.sekajsa.laurila@hotmail.com
Hemsida: blackrills.se 


Fables Sheltie - Tierp
Ingrid Lundin Tel. 0293-66665, 070-4606065
E-post: ingridlundin1941@tele2.se 

Gloryenz kennel - Enköping
Karin och Michael Andreasson

Tel. 076-1646393
E-post: Karin@kajsashem.se

Knattings - Enköping
Eva & Hans Holmberg Tel. 0171-51349, 070-9908285

E-post: eva@condog.se 

Lilla Salzatins - Tierp
Irene Morell Tel. 0294-30033, 076-3110596
E-post: salzatin@hotmail.com
Hemsida: lillasalzatinskennel.n.nu 


 Värmlands län


Drömbjörnens - Kil
Ann-Katrin Hansson Tel. 0554-70241

E-post: cina@drombjornens.se
Hemsida: drombjornens.se

Raysing's - Krisitineham
Solveig Vilen Tel 076-0090734

E-post: vilen@live.se

Rocknjax- Kil
Helena Nilsson Tel: 0727347701 

E-post: nilson.helena@hotmail.se

Strömkarlens - Nykroppa
Monica Herjeskog Tel. 0590-41577

E-post: stromkarlens@telia.com
Hemsida: stromkarlens.se 


Västerbottens län


Västernorrlands län


Elvendream- Bjärtrå
Eva Zachrisson  Tel 070-2668261, 070-5663557

E-post : evza58@gmail.com 


Västmanlands län


Zangrace - Västerfärnebo 
Elaine Asserholt Tel. 070-2607797

E-post: zanlina6@live.se
H
emsida: zangrace.se 


Västra Götalands län


Bainangs - Skara
Christina Fogel Tel. 0511-372061, 070-6713736

E-post: info@bainangs.se

Bergrabben's - Mellerud
Gunvor & Sigurd Soerensen Tel. 0530-10553, 070-4678907

E-post: bergrabben@telia.com
Hemsida: bergrabben.com

Happiest Tails - Härryda
Annelie Leifstedt Tel 070-8942332

E-post: anneliehajom@hotmail.com
Hemsida: www.happiesttails.se

Lady Ninjas - Alingsås
Marie och Roger Löfgren Tel. 0322-50810, 073-6792325, 

076-2985423
E-post: marielofgren@gmail.com

Lill Tibben's - Svanesund
Pamèla och Johan Christensson Capelius Tel. 0304-45780, 073-6717181

E-post: snurriplutt@hotmail.com
Hemsida: lilltibbens.se
 

Pandikkis - Vedum
Britt-Marie Björk Tel. 070-6160360

E-post: pandikkis@hotmail.com
Hemsida: pandikkis.se

Siriellas - Trollhättan
Marie & Thommy Ekberg Tel. 0520-423114

E-post: thommy.ekberg@gmail.com

Snutterumpans - Skärhamn
Anders & Britta Larsson Tel. 0304-670049, 073-6237935, 070-1124460

E-post: britta-58@hotmail.com
Hemsida: 
snutterumpans.wordpress.com

Vita Sannars - Åsensbruk
Marie Rönning-Karlsson Tel. 076-8151079, 0530-10838

E-post: pyttan55@gmail.com 


Örebro län


Östergötlands län


Ammoli's - Åtvidaberg
Anette och Fredrik Ståhl Tel. 0761-601414

E-post: ammoliskennel@gmail.com
Hemsida: ammolis.se
F
acebook: facebook.com/ammoliskennel

Bondmorans - Motala
Margareta Axelsson Tel. 070-5416153

E-post: margareta@bondmorans.se
Hemsida: bondmorans.se

Kain Kayenn's - Boxholm 
Lise-Lotte Karlsson Tel: 070-5740916
E-post: kain.kayenns@gmail.com
Hemsida: kainkayenns.se  


Marachinos - Mantorp
Sandra Jonsson Tel. 070-4548157

E-post: kennelmarachinos@gmail.com
Hemsida: marachinos.com

Pikinas - Linghem
Pia & Kalle Molin Tel. 013-70069, 070-7236664

E-post: pikinaskennel@telia.com

 


 Sidan reviderad 2022-09-09